Legendárny Modrý album Mira Žbirku oslávi dvadsiatku

Multiplatinový Modrý album Mira Žbirku, ktorý vyšiel pred dvadsiatimi rokmi, reštartoval jeho tvorbu do nového tisícročia a znamenal veľký návrat na pódiá megaúspechom skladby Čo bolí, to prebolí, vychádza 1.októbra 2021 prvýkrát oficiálne na LP a v 2CD verzii albumu s bonusmi, výpravným bookletom a remastrovaným zvukom z Abbey Road štúdia v Londýne. Na prvom CD je pôvodný tracklist albumu s novým zvukom a bonusové CD obsahuje živé a nevydané verzie vybraných skladieb z albumu ako napríklad Milionkrát, Len zatvor oči (v live i US verzii), Mám rád, Sněhulák a ďalšie.

O albume vznikol nový dokumentárny film Modrý Album – The Making Of, v ktorom skúsený tvorivý tím scenáristu Honzu Vedrala (šéfredaktor časopisu Headliner, autor životopisných kníh Miro Žbirka Zblízka a Neuveriteľný Ivan Král), režiséra Šimona Šafránka (Českým levom ocenený dokument King skate a úspešná filmová biografia Meky) a kameramana Martina Žiarana prezradí veľa o zákulisí vzniku zásadného albumu z roku 2001. Odhalí okolnosti  obnovenia spolupráce Kamilom Peterajom, objasní kto objavil Marthu, prečo sa Meky rozhodol dať šancu o generáciu mladším producentom a zároveň priblíži ako sa na prelome tisícročí menila populárna hudba. Oficiálna online premiéra dokumentu Modrý Album – The Making Of sa uskutoční 3. októbra 2021 o 19.00 na oficiálnom YouTube profile Mira Žbirku.   

Počas letného koncertovania získal Miro Žbirka aj niekoľko ocenení. Z festivalu Soundtrack v Poděbradoch si odniesol Cenu za celoživotné dielo a v ankete Žebřík 2020 druhé miesto v kategórii spevák  a spolu s režisérom Šimonom Šafránkom za film Meky cenu za Najlepší film roka 2020. Nedávno sa aktívne zúčastnil aj na výnimočnej koncertnej spomienke na Ivana Krála na pražskom výstavisku.

„Najväčšou cenou však pre mňa bolo, že som opäť mohol hrať pred živým publikom, čo je pre mňa najväčšia radosť,“ povedal Miro Žbirka.

 

Comments are closed.