Zaujímavosti o snehu

Konečne sme sa dočkali poriadnej snehovej nádielky. Myslíte si, že o snehu viete všetko ? Je biely, studený. Mnohí z nás si už bez snehu ani nevieme predstaviť zimu no a potom sú tu ľudia, ktorí ju v láske nemajú a čakajú len na oteplenie.Toto ročné obdobie skrýva ale mnoho zaujímavých faktov.

Prvým z nich je ten, že na Slovensku zaznamenali najväčšiu zimu v roku 1929 presnejšie 11. februára v lokalite Vígľaš-Pstruša blízko Zvolena. Namerali tam až -41 stupňov(praskali dokonca aj stromy a fasády rodinných domov).

Chionofóbia je chorobný strach zo snehu.

Ďalším faktom je, že ľudia počas zimy nosia ponožky aj do postele.

Najväčšia snehová vločkou na svete mala priemer 38,1 centimetra a hrúbku 20,3 centimetra. Gigantická vločka je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov a našli ju v Montane.

Najväčší postavený snehuliak na svete meral viac ako 34 metrov. Postavený bol v americkom New Yorku. Tento snehuliak zlomil rekord tomu predchádzajúcemu, ktorý meral viac ako 29 metrov a postavili ho v Japonsku.

Napriek tomu, že sneh vyzerá byť biely v skutočnosti je priehľadný. Od snehových kryštálov sa odráža svetlo a farba všetkých frekvencií vo viditeľnom spektre je biela.

Pridáme aj jeden mýtus. Akonáhle nastane chladné počasie, tak ľahšie prechladnete a dostanete chrípku. V skutočnosti ale vedci nenašli medzi týmito dvoma vecami nijakú súvislosť. Keď je vonku chladno, ľudia sa viac zdržiavajú dnu v miestnostiach. A vtedy stačí, že je nachladnutý len jeden z nich, choroba sa rýchlo prenesie na ostatných. Vonkajší chlad vám skôr pomôže otužiť sa a byť voči tomu odolnejší.

Comments are closed.