„Slovutný pán prezident : listy Jozefovi Tisovi “ je ďalšou nominovanou knihou

Slovutný pán prezident : listy Jozefovi Tisovi / Madeline Vadkerty v spolupráci s Jánom Púčekom. – Žilina : Absynt, 2020. – 228 strán : ilustrácie, faksimile ; 23 cm. – ISBN 978-80-8203-163-1 (viazané)

Američanka Madeline Vadkerty, žijúca na Slovensku, vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku. Pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal, totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.

Madeline Vadkerty napísala knihu Slovutný pán prezident  v spolupráci s Jánom Púčekom. Ján Púček (1987) sa narodil a vyrastal v Liptovskom Mikuláši. Spisovateľ a publicista. Autor prozaických kníh Kameň v kameni (2012), Okná do polí (2013), Uchom ihly (2015) a Med pamäti (2018). Textami o knihách a fejtónmi prispieva do Denník N. Pracuje ako redaktor vydavateľstva Absynt, na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU vedie semináre o slovenskej literatúre. Žije pod Malými Karpatmi.

Comments are closed.